Marcel Baliński

Marcel Baliński – 26-latek – student Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie kompozycji i fortepianu prof. Django Bates’a. Wcześniej z wyróżnieniem ukończył Akademie Muzyczną w Łodzi.

Aktywnie koncertuje m.in.: Lublin Jazz Festiwal. Jazz Jantar. Budapest Music Center. Control Club Bucarest. Jimmy Glass Club Valencia. Kühlspot Berlin. London Jazz Festival. Dotychczas nagrał 5 albumów studyjnych. Jeden z nich „JerryThe Pelican System” ukazał się w legendarnej serii Polish Jazz (vol. 83).

Współpracował m.in. z: Zbigniewem Namysłowskim, Wotkiem Mazolewskim, Agą Zaryan, Janem Emilem Młynarskim. Na swoim koncie ma kilkanaście realizacji teatralnych i filmowych jako kompozytor. Grand Prix w kategorii solowej podczas 10th Tarnów Azoty Jazz Contest. Stypendium Artystyczne Prezydent Miasta Łodzi 2020 oraz Marszałka Województwa Łódzkiego 2020. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w XVIII edycji Programu „Młoda Polska”.

Pomysł Współgłosów

W grudniu 2019 roku Marcel Baliński był kierownikiem muzycznym i aranżerem koncertu „Klangor Świąteczny”. Koncert zrealizowany dla Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi w Radio Łódź. W ramach koncertu z towarzyszeniem septetu składającego się z czołowych polskich improwizatorów na warsztat wziął kolędy. Kolędy zaśpiewała grupa wokalna przy Warsztatach Terapii Zajęciowej Spółdzielni „ORPEL”.

Po tym koncercie w jego głowie narodził się pomysł skomponowania dla tej grupy muzyki autorskiej.

Marcel Baliński ma za sobą doświadczenie w prowadzeniu autorskich warsztatów artystycznych dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym: z domów dziecka, pogotowi opiekuńczych, świetlic środowiskowych i bardzo dobry kontakt z osobami z grupy wokalnej Orpel.

Założenia Projektu

Pragnieniem Marcela Balińskiego jest, by grupa niepełnosprawnych pod okiem wybitnego poety i literaturoznawcy Jakuba Gutkowskiego, sama stworzyła teksty do jego muzyki. Jednym z głównych założeń zarówno samych kompozycji jak i wykonań będzie improwizacja – chóru oraz zespołu. Zestaw wytrenowanych przez formalną edukację i doświadczenie umiejętności muzyków zespołu, zetknie się tutaj, na platformie równouprawnienia, z improwizacyjnym entuzjazmem chóru, przefiltrowanym przez stany emocjonalne i życiowe doświadczenia jego członków. W ten sposób tradycyjne formy zostaną poszerzone o improwizację. Improwizację rodzącą się z przekonania o równości i słuszności różnych narzędzi ludzkiej i artystycznej ekspresji. Nawiązanie relacji w improwizacjach pomiędzy muzykami awangardowymi a chórem niepełnosprawnych jest rzeczą unikatową, z którą nie spotkał się jeszcze nikt z realizatorów tego projektu. Nikt z nas nie słyszał takiej muzyki.

W muzyce dla chóru, Marcel Baliński kontynuuje swoją dotychczasową drogę kompozytorską. Używa głównych środków swojego języka kompozytorskiego. Czyli łączy romantyzm z awangardą, czułość z dzikością. Są to elementy obecne na wszystkich jego dotychczas nagranych 5-ciu albumach.Czas spędzony na próbach z chórem Marcel Baliński pragnie przełożyć na odkrywanie nowych wspólnych możliwości.

Wierzymy, że występy sceniczne, możliwość śpiewania, wyrażania siebie poprzez sztukę jest dla osób niepełnosprawnych jedną z najlepszych możliwych form terapii. Tak powstał pomysł Współgłosów


fot. Flap People – Michał Strokowski